• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Zespół zamkowy w Mirze

Zamek w Mirze to jeden z najcenniejszych i najlepiej zachowanych zabytków Ukrainy. Jego wartość doceniło w 2000 roku UNESCO i wpisało zamek na listę światowego dziedzictwa kultury.


Budowla powstała w kilku etapach. Początki budowy sięgają przełomu XV i XVI wieku. Wtedy to z inicjatywy Jerzego Ilinicza wzniesiono zamek w stylu gotyckim. Około 1568 r. na mocy testamentu wnuka Jerzego Ilinicza przeszedł w ręce książąt Radziwiłłów. Wtedy dokonano modernizacji obiektu. Od tego czasu można podziwiać renesansowe piękno zabytku. Wzdłuż wschodnich i północnych ścian zamku powstał pałac. Gipsowe fasady zostały udekorowane wapiennymi portalami, płytami, balkonami i gankami. Budynek wielokrotnie był jeszcze przebudowywany i odbudowywany. Stało się tak za sprawą zniszczeń spowodowanych wojnami. Pierwotnie budowla posiadała pięć wież i był otoczona fosą. Grube na 3 m i wysokie na 13 m mury miały chronić jego mieszkańców przed najeźdźcami.


Cały zespół zamkowy położony jest na płaskim terenie. Z trzech stron otoczony jest fosą a z czwartej rozlewiskami rzeki Miranki.. Obok zamku znajduje się park z prawosławną kaplicą grobową Światopełek-Mirskich z 1904 r.

  • Komentarze
Monika
2013-05-05 21:58
Przykro mi stwierdzić, ale zamek nie leży na Ukrainie tylko na Białorusi!
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Rejestracja | Serwisy

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u