• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Muzeum Adama Mickiewicza w Nowogródku

Człowiek chce wierzyć, że dom, w którym dawno, dawno temu mieszkał rozsławiony poeta ma w sobie pewną magię. Mimo pożarów i remontów, mimo zmian wystroju i ogołocenia związanego z wojną... Dom Adama Mickiewicza – ul. Lenina 1, Nowogródek.


Dom, w którym mieszkał Adam Mickiewicz był z drewna, choć podmurowany. Własnością Mickiewiczów stał się w 1803 roku, kiedy ojciec Adama Mickiewicza Mikołaj kupił plac pod budowę. Plac zawierał już piwnicę i podmurówki, reszta spłonęła w pożarze, kiedy posiadłość należała jeszcze do poprzedniego właściciela. W 1806, już po wybudowaniu pięknego, drewnianego domu, przypadkowo zaprószono ogień. Mikołaj Mickiewicz zdecydował, że odbuduje dom w postaci murowanej, co było nie lada osiągnięciem. Murowane były wówczas jedynie klasztory i kościoły. 

Posiadłość należała do rodziny Mickiewiczów do powstania listopadowego, po którym budynek został skonfiskowany i sprzedany przez władze carskie. Stało się tak, gdyż prawowity właściciel Franciszek Mickiewicz (brat poety) brał udział w walkach. Od tego czasu budynek przechodził z rąk do rąk. Przez cały okres dwudziestolecie międzywojennego starano się odkupić go od ówczesnych właścicieli. Negocjacje zakończyły się pomyślnie dopiero w 1937 roku.

Otwarcie Muzeum Adama Mickiewicza nastąpiło na krótko przed II wojną światową – 11 września 1938 roku. Funkcję dyrektora objął Władysław Laroj. Wojna nie była łaskawa dla dworku Mickiewiczów. W czerwcu 1941 roku w budynek trafiła niemiecka bomba, a w 1945 większość eksponatów związanych z poetą przewieziono do Polski. W setną rocznicę śmierci Mickiewicza, 26 listopada 1955 roku, muzeum zostało odbudowane przez władze białoruski i nastąpiło ponowne otwarcie.

Polska nawiązała kontakty z Białorusią w sprawie Muzeum Adama Mickiewicza w Nowogródku. W latach 1989-1990 prowadzona była modernizacja dworku przez Polską firmę Budimex. Poza samym dworkiem odtworzono altanę, oficyną, studnię i budynki gospodarcze. 

Aktualna wystawa została otwarta 25 maja 2001 roku. Dyrektorem placówki jest obecnie Mikołaj Hajba. Muzeum cieszy się dość dużą popularnością. Corocznie odwiedza je blisko 20 tysięcy turystów. Wycieczki oprowadzane są w językach polskim, białoruskim, rosyjskim, angielskim i niemieckim.

Źródło: www.wikipedia.pl

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Rejestracja | Serwisy

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u