• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Kierowco uważaj !

Białoruś stanowi duże wyzwanie dla zagranicznych kierowców. W celach turystycznych lepiej pojechać tam chyba autokarem, jeśli już jednak zdecydujemy się na własne auto musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.


Największą zmorą jest milicja – jest wszędzie a kierowców spoza Białorusi zatrzymuje szczególnie często i chętnie. Dokładnie sprawdzane jest wyposażenie samochodu: trójkąt ostrzegawczy, apteczka, koło zapasowe. Trzeba mieć również nalepkę z symbolem kraju, ubezpieczenia i potwierdzenie przeglądu technicznego. Oczywiście można tego wszystkiego nie mieć, ale wtedy zapłacimy karę kilkudziesięciu dolarów. Bywa jednak i tak, że karę zapłacimy „za nic” bo takie będzie "widzimisię" białoruskiej milicji.

Uważać trzeba na kontrole radarowe, bo ograniczenie prędkości to kolejny powód, za który milicja „wlepi” nam mandat. Na głównej drodze Białorusi – autostradzie M1 Brześć-Mińsk – obowiązuje ograniczenie do 100-120 km/h. Za przejazd tą autostradą pobierana jest opłata w 4 punktach i w sumie wynosi 6 $.

Problemem jest jednak paliwo, a konkretnie jego deficyt. Spore odległości miedzy stacjami benzynowymi powodują, że lepiej jest zatankować samochód do pełna w Polsce jeszcze przed przekroczeniem granicy. Popularną u nas benzynę 98 można kupić na białoruskich stacjach bardzo rzadko (0,8 $), bo dominuje tam rodzaj 95. Pamiętać trzeba o tym, że za paliwo w innej niż rubel walucie (euro, dolar) zapłacimy tylko w większych miastach, na prowincji dominuje bowiem już waluta państwowa.

Niezłe są białoruskie drogi – oznakowanie dobre, utrzymanie również. Wpływa na to niewielki ruch samochodów. Kierowco, bądź jednak przygotowany, że jadąc autostradą spotkać możesz na niej pieszych, zwierzęta bądź przedmioty, którch na innych autostradach Europy na pewno nie spotkasz.

Kierowcy białoruscy to wschodnia fantazja. Jeżdżą chaotycznie, zmieniają bez potrzeby pasy ruchu, nie włączają kierunkowskazów i świateł. Słowem – samowolka.
 
Należy pamiętać, że najważniejszą zasadą jakiej powinniśmy przestrzegać jadąc autem przez Białoruś jest ostrożność oraz…spory zasób gotówki (na mandaty i łapówki).

  • Komentarze
Adam
2010-11-16 19:08
Ten artykuł to nie o Białorusi a o Ukrainie
tomasz
2010-08-15 18:29
Wróciłem z Białorusi i jestem w szoku to całkiem inny nam przedstawiany w mediach !! Drogi szerokie żadnych dziur czysto jak nigdzie indziej na świecie policja pilnuje porządku całą dobę więc jest bezpiecznie żywność rewelacja tania w miare i smaczna !! przestrzegam czytania tendencyjnych artykułów radze sie wybrać i wyrobić opinię !!
Wojtek
2010-06-28 10:51
Byłem tydzień we IX 2009 k/ Ostrowca.Miałem dużo drobnych dolarów na milicyjne łapówki.NIEPOTRZEBNIE. Jedyna kontrola - 30 sekund, to chyba z zainteresowania obcą rejestracją. Niepotrzebnie też tankowałem w Białymstoku. Tam stacje są "rzadsze", ale paliwo o 40% tańsze.Trzeba tylko pamiętać: najpierw zapłata potem tankowanie.Potworna za to biurokracja. Zameldowanie w mieście powiatowym trwało 4 godz. Mieszkańcy bardzo pomocni i serdeczni. W tym roku jadę jeszcze raz.
Kamil
2010-06-03 15:48
Artykuł w 80% nie pokrywa sie z rzeczywistością.Autor radzi tankować w Polsce - jeżeli ktos chce przepłacic 2 razy to proszę bardzo . Ja zawsze wjeżdżam na oparach . A mozliwosć zapłaty w czterech walutach (ruble RUS i BY ,dolary , euro )nawet jeśli tylko na duzych stacjach to i tak super pomysł . Polska należy do unii a nigdzie nie zapłacisz w euro. Milicja nawet nie zaczepi jak przestrzegasz przepisy . Jeżdże kilka razy w roku i nigdy nie zostałem zatrzymany do kontroli w przeciwieństwie do np Rosji .Z jednym mogę sie zgodzic . Faktycznie białoruscy kierowcy jeżdża bardzo chaotycznie(chociaż powoli -na tasie mało kto więcej niz 80km/h)wloka sięlewym pasem 40 , nie uzywaja kierukowskazów i potafią skręcic bez spojrzenia w lusterko
Piotr
2010-05-26 10:56
Podzielam opinie komentatorów - opis sytuacji na Białorusi zdecydowanie nieaktualny, a "drogówka" jest stosunkowo aktywna .... należy przestrzegać głównie ograniczeń prędkości, np. w terenie zabudowanym niejednokrotnie jest to 40 km./godz. ...
Piotr
2010-05-26 08:40
Nie rozumiem czemu wschodnie kraje byłego bloku wschodniego są traktowane jako Trzeci Świat? Pod wieloma względami (na prawdę wieloma) nie "równamy im do pięt"!!!
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Rejestracja | Serwisy

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u