• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Kierowco uważaj !

Białoruś stanowi duże wyzwanie dla zagranicznych kierowców. W celach turystycznych lepiej pojechać tam chyba autokarem, jeśli już jednak zdecydujemy się na własne auto musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.


Największą zmorą jest milicja – jest wszędzie a kierowców spoza Białorusi zatrzymuje szczególnie często i chętnie. Dokładnie sprawdzane jest wyposażenie samochodu: trójkąt ostrzegawczy, apteczka, koło zapasowe. Trzeba mieć również nalepkę z symbolem kraju, ubezpieczenia i potwierdzenie przeglądu technicznego. Oczywiście można tego wszystkiego nie mieć, ale wtedy zapłacimy karę kilkudziesięciu dolarów. Bywa jednak i tak, że karę zapłacimy „za nic” bo takie będzie "widzimisię" białoruskiej milicji.

Uważać trzeba na kontrole radarowe, bo ograniczenie prędkości to kolejny powód, za który milicja „wlepi” nam mandat. Na głównej drodze Białorusi – autostradzie M1 Brześć-Mińsk – obowiązuje ograniczenie do 100-120 km/h. Za przejazd tą autostradą pobierana jest opłata w 4 punktach i w sumie wynosi 6 $.

Problemem jest jednak paliwo, a konkretnie jego deficyt. Spore odległości miedzy stacjami benzynowymi powodują, że lepiej jest zatankować samochód do pełna w Polsce jeszcze przed przekroczeniem granicy. Popularną u nas benzynę 98 można kupić na białoruskich stacjach bardzo rzadko (0,8 $), bo dominuje tam rodzaj 95. Pamiętać trzeba o tym, że za paliwo w innej niż rubel walucie (euro, dolar) zapłacimy tylko w większych miastach, na prowincji dominuje bowiem już waluta państwowa.

Niezłe są białoruskie drogi – oznakowanie dobre, utrzymanie również. Wpływa na to niewielki ruch samochodów. Kierowco, bądź jednak przygotowany, że jadąc autostradą spotkać możesz na niej pieszych, zwierzęta bądź przedmioty, którch na innych autostradach Europy na pewno nie spotkasz.

Kierowcy białoruscy to wschodnia fantazja. Jeżdżą chaotycznie, zmieniają bez potrzeby pasy ruchu, nie włączają kierunkowskazów i świateł. Słowem – samowolka.
 
Należy pamiętać, że najważniejszą zasadą jakiej powinniśmy przestrzegać jadąc autem przez Białoruś jest ostrożność oraz…spory zasób gotówki (na mandaty i łapówki).

  • Komentarze
Damian
2013-07-08 23:20
Wybieram sie wlasnie do Bosni i czytam rozne artykuly,z ciekawosci wszedlem na opinie o bialorusi gdzie jestem 3 razy w miesiacu i stwierdzam ze artykul pisala osoba ktora zielonego pojecia nie ma o Bialorusi i jak tak opisywane sa kraje NIBY niebezpieczne POLICYJNE to stwierdzam ze autor artykulu powinien zrezygnowac ze swojej pracy aby nie wprowadzal w blad.Bialorus czysta zatankujesz za zlotowki euro usd paliwo tanie drogi dobre kierowcy jak wszedzie zdarzaja sie rozni lecz tragedii nie ma jak w Rosji.Jak ktos dostanie wize to nie ma czego sie bac jechac smialo jesli nie przekroczymy predkosci przejedziemy cala bialorus bez kontroli.Jakies info dodatkowe damian-matenko@wp.pl Pozdrawiam.
autobahner
2013-05-30 21:29
Do wszystkich twierdzących, jak dobre są drogi na Białorusi!!!- białoruska trasa M1- - droga, która jest nazywana autostradą- nie tylko nią nie jest, ale także nie jest drogą ekspresową-jedynie drogą -GP. Tak więc obecnie polskie trasy A2, A4, A1, A6, czy A8 są o dwie klasy wyżej od swych białoruskich odpowiedników!!!
fdfsdfsdf
2013-04-06 19:42
W Polsce tez policja nie ma prawa skontrolowac bagaznika samochodu osobowego bez waznej przyczyny. Tylko, ze jesli spaliscie na wykladach to potem tego nie wiecie. Co do drog w Bialorusi - polecam ostatnia historie kobiety, ktorej celnicy i milicja sprzedala samochod, bo jakis lokalny mechanik jezdzil nim nielegalnie(a zostawili do naprawy) i teraz, mimo, ze sprzedaz byla dokonana nielegalnie(jest wyrok sadu bialoruskiego) to celnicy zabrali jej prawo do wyjazdu i zanim oddadza pieniadze zadaja jakiegos cla w wysokic kilkukrotnie przekraczajacej wartosc tego pojazdu.
Polak
2013-01-23 22:53
I jeszcze jeden film z kontroli milicyjnej na Białorusi sobie obejrzyj... :) Takich filmów na youtube możesz obejrzeć bardzo dużo, jak milicja białoruska kontroluje kierowców na drogach w Białorusi! :)
Polak
2013-01-23 22:29
Zobacz następny film z milicyjnej kontroli drogowej na Białorusi. Jak się dobrze wsłuchasz to usłyszysz, że milicjant bez powodu nie ma prawa sprawdzić bagażnika w twoim samochodzie. I musi podać przyczynę zatrzymania do kontroli dorogowej! Teraz porównaj jakie prawa i wolności ma kierowca białoruski i jakie prawa i wolności ma kierowca polski! :)
Polak
2013-01-23 22:02
Artykuł jest pełen bzdur! :) Zobacz jak wygląda kontrola milicyjna na Białorusi! :)
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Rejestracja | Serwisy

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u