• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Flaga Białorusi

Flaga Białorusi, którą znamy w obecnej wersji została przyjęta 7 czerwca 1995 roku i zaakceptowana przez społeczeństwo na drodze referendum (choć zostało ono zakwestionowane przez niezależnych obserwatorów). Wcześniej (po rozpadzie ZSRR) używano flagi biało-czerwono-białej.


Flaga czerwono-zielona jest oparta na wzorze flagi Białoruskiej SRR z 1951 roku. Dokonano jednak pewnych modyfikacji – nie ma już na niej komunistycznego symbolu, czyli sierpa i młota.

Dekoracyjna grafika przy drzewcu flagi jest tradycyjnym wzorem białoruskiego haftu. Czerwień wg aktualnej interpretacji symbolizuje krew białoruskiego ludu, a zieleń - lasy tego kraju (za czasów ZSRR zawarta na fladze barwa czerwona symbolizowała komunizm). 
Środowiska opozycyjne i emigracyjne nie uznają jednak flagi oficjalnej. Tam nadal obowiązuje flaga z czerwonym pasem na białym tle. Geneza tej flagi pochodzi od białego jeźdźca na czerwonym polu, czyli herbu Pogoni, który był historycznym symbolem Wielkiego Księstwa Litewskiego obejmującego również dzisiejszą Białoruś.

Flaga ta była używana przez Białoruską Republikę Ludową od 25 marca 1918 do przełomu grudnia 1918 i stycznia 1919 r. Za jej koniec uchodzi wkroczenie Armii Czerwonej do Mińska 5 stycznia 1919.

flaga pojawia się ponownie w okresie II wojny światowej, kiedy to używana była przez zależny od Hitlera rząd Radosława Ostrowskiego w czasie okupacji Białorusi przez III Rzeszę (1941-1944). Również po rozpadzie ZSRR w 1991 aż do sfałszowanego referendum w 1995 była ona oficjalną flagą Białorusi. 

Źródło: www.wikipedia.pl

  • Komentarze
zosia
2012-02-28 12:07
ale lol
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Rejestracja | Serwisy

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u